OSOBNÁ OCHRANA III.


OBSAH:
Vozidlá a ich špeciálne úpravy
Vodič
Technika jazdy, jazda v kolóne
Zvláštne manévrovanie s vozidlom
Plánovanie trasy
Nastupovanie a vystupovanie
Parkovanie vozidla
Prehliadka vozidla


PRESUN MOTOROVÝMI VOZIDLAMI

Pre presuny na väčšie vzdialenosti sa najčastejšie používajú motorové vozidlá. Dokonalé zvládnutie taktickej jazdy a súhra v kolóne je kľúčovou zručnosťou vodičov pôsobiacich v tíme pre osobnú ochranu. Presun motorovými vozidlami je veľmi náročnou úlohou pre potrebu prieskumu rozsiahleho územia v blízkosti plánovanej trasy a pre členov tímu je náročné v rýchlosti počas jazdy kontrolovať okolie z vozidla, preto si vyžaduje výnimočnú pozornosť.


Vozidlá a ich špeciálne úpravy

Motorové vozidlá sú veľmi nákladnou a zároveň dôležitou súčasťou výbavy bezpečnostnej služby, ktorá sa zaoberá ochranou, osôb. Navyše drvivá väčšina klientov je majetných a už k ich imidžu patrí luxusné motorové vozidlo, čo samozrejme hodnotu vozového parku výrazne zvyšuje. V samotnom vozovom parku by nemali chýbať bežné autá, ktoré nie sú nápadné. Pomocou nich je vhodné realizovať prieskum trasy tesne pred kolónou s klientom.

Najvhodnejšími sú vozidlá SUV, ktoré sú dosť odolné a vhodné ako doprovodné vozidlá tvoriace ochranný štít pre vozidlo s klientom, tieto vozidlá sú navyše bežne vybavované zosilneným trubkovým rámom, ktorý chráni karosériu pred nárazmi. Nemala by chýbať ani dodávka, hlavne pre dlhšie cesty, v nej je možné zriadiť improvizované veliteľstvo pri rozsiahlejšej akcii, rovnako sa do nej zmestí i väčší počet ochrancov, ktorí sa neskôr môžu striedať. Na zahodenie by nebola ani obytná dodávka, v ktorej sa nachádza často i suchý záchod a pohodlnejšie lôžko pre oddych pri striedaní ochrancov.

Pre samotnú limuzínu určenú k preprave klienta a doprovodné vozidlá sú priam nevyhnutné rôzne špeciálne úpravy. Dôležité je napríklad odstránenie alebo deaktivácia airbagov pre miesta určené vodičovi a ochrancom z tímu, nakoľko  pri ich aktivácii by sa znemožnila ich reakcia na útok. Moderné autá majú i rôzne iné nežiadúce bezpečnostné prvky, aktívne pri dopravnej nehode, ako je napríklad odpojenie prísunu paliva, odpojenie batérie palubný počítač brániaci kolíziám a iné...

Pancierovanie
Potencionálny útočník sa bude snažiť zaútočiť na VIP v priestore, ktorý mu napomáha, preto je vyššia pravdepodobnosť, že k útoku dôjde práve na cestách a nie v dobre zabezpečenom domove. Ak pozná ciele cesty, kam klient často chodieva, môže vytipovať miesto, kde musí kolóna spomaliť alebo dokonca zastaviť, aby tak zvýšil svoje šance. Práve z toho dôvodu je pancierovanie vozidiel priam nevyhnutnosťou aspoň pre auto v ktorom sa vezie klient.

Pancierovaním sa zabezpečuje priestor pre posádku vozidla tak, ako to znázorňuje obrázok. Auto sa vybavuje plátmi ocele vo dverách a na spodku vozidla ako ochrana pred výbuchom. Okná sa vypĺňajú vrstveným sklom, ktorého hrúbka pri odolnosti VR7 môže byť aj 38mm, čelné sklo tak môže mať hmotnosť vyššiu ako 100kg. Vhodné je chrániť i citlivé šúčasti motora ako je napr. chladič motora, batéria... Pancierovaním sa enormne zvyšuje záťaž vozidla a teda aj nároky na výkon motora a tlaky na nápravy s tlmičmi a pružením, rozhodne spolu s tým je potrebné i zosilnenie brzdového systému.

Cena pancierovanej limuzíny tak môže vzrásť zo 100 000 € na 180 000 - 220 000 €, s tým že je potrebné s prestavbou začať na výkonnom modele vozidla. Mnohé značky majú v ponuke i upravené verzie luxusných modelov, ojazdené Audi A8L 6.0W12 stojí približne 170 000 € vo vyhotovení s najvyššou možnou ochranou VR7.

Pre rozlišovanie odolnosti pancierovania existuje viacero noriem podrobnejšie v tabuľke, všetky však v princípe rozlišujú odolnosť voči strelám:
- pištoľovým;
- útočných pušiek;
- odstreľovačských pušiek a guľometov;
- proti výbuchom.
 
Zbrane, kaliber Typ strely VPAM-BRV 2009 BRV 1999 DIN-EN 1063 DIN-EN 1522/1523

.357 Magnum
.44 Rem. Mag.
FMJ/CB/SC
FMJ/FN/SC
VR4
VR4
VR4
VR4
-
BR4
FB4
FB4
- - - VR5 BR5 FB5
.357 Magnum FMs/CB VR5 - - -

7.62 x 39 FMJ/PB/FeC VR6 - - -
5.56 x 45
7.62 x 51
FMJ/PB/SCP
FMJ/PB/SC
VR7
VR7
VR6
VR6
-
BR6
FB6
FB6
7.62 x 39 FMJ/PB/HCI VR8 - - -
7.62 x 51 FMJ/PB/HC VR9 VR7 BR7 FB7

7.62 x 54 R FMJ/PB/HCI VR10 - - -


Vhodné doplnky
Je vhodné vozidlá vybaviť rôznymi doplnkami, ako je napríklad systém pre komunikáciu s osobami vonku aj bez potreby otvorenia okien. Okná by mali byť stále zatvorené, inak postačuje na križovatke, kde je stopka hodiť do vozidla granát. Jedno z doprovodných vozidiel je vhodné vybaviť i pátracím reflektorom, ventiláciu vozidla je potrebné upraviť tak, aby ste ju mohli úplne uzavrieť, ak by útočníci použili plyn. Samozrejmosťou by mali byť špeciálne kolesá, ktoré majú vo vnútri pevnú obruč a po priestrele je na nich možné pokračovať v jazde rýchlosťou cca 80km/h, dôležité je nezastavovať sa pri úniku do bezpečia.

V prípade že nemáte pancierované vozidlá svoju bezpečnosť môžete zvýšiť natiahnutím nepriestrelných viest na sedadlá, tak ste chránený apoň čiastočne pred paľbou zozadu, zpredu pôsobí ako štít motor vozidla.

Vybavenie vo vozidle
Do motorového vozidla sa toho i viac zmestí a tak je vhodné mať so sebou rozšírenú výbavu pre prvú pomoc a resuscitáciu zranených, na škodu nie je ani špeciálna súprava VRVN - variabilný ručný vyprosťovací nástroj, sekera kombinovaná s veľkým otvárakom na konzervy ;-), ktorá slúži aj na vyprosťovanie osôb z havarovaných vozidiel.


Vodič

Skúsený a rozvážny vodič je hlavným článkom tímu pri preprave VIP. Na prvom mieste je hlavne predvídavosť dopravnej situácie a samozrejme chladná hlava v prípade presunu v sťažených podmienkach, keď sú kolóny na cestách. Vodič musí ovládať nasledovné:
- techniku jazdy obrneným vozidlom;
- ovládanie vozidla v krízových situáciách, pri defekte, na klzkom povrchu a pod.;
- ovládanie techniky bojovej jazdy, rozrážanie zátarasov a rýchle opustenie ohrozeného priestoru;
- skúsenosti so starostlivosťou o technický stav vozidla;
- schopnosť včasného rozpoznania nebezpečnej situácie v doprave.


Technika jazdy

V zásade je potrebné myslieť na to, že vozidlo je vhodné mať neustále v pohybe, streľba na pohyblivý cieľ je vždy obtiažnejšia. Vhodná je najvyššia možná a hlavne bezpečná rýchlosť jazdy, pri nej je nutné dodržovať bezpečný odstup od ostatných účastníkov cestnej premávky, hlavne na to myslite, ak riadite ťažké auto s pancierovaním. Pri jazde je vhodné ísť bližšie k stredu vozovky aby ste tak mali dostatočný priestor na manévrovanie, v rôznych situáciách ktoré môžu nastať.

Ak sa blížite ku križovatkám so semafórmi, uvedomte si, že takmer v každom meste sú semafóry nastavené tak, že ak sa pohybujete predpísanou rýchlosťou, pôjdete stále v tzv. zelenej vlne (ak samozrejme neodbočujete z hlavnej cesty na vedľajšiu). Každé zastavenie na semafóroch je potencionálnou hrozbou, útočníkom tak stačí na červenej vystúpiť a k autu sa dostať pešo.


Jazda v kolóne

Ak to finančné prostriedky klienta dovoľujú je vhodné k preprave používať okrem limuzíny i doprovodné vozidlá, spolu s jednym prieskumným, ktoré vyrazí na cestu v predstihu. Doprovodné vozidlá uľahčujú presuny hlavne na križovatkách a pomôžu v prípade poškodenia vozidla v ktorom sa vezie VIP. Viacero vozidiel sa využije najmä v prípade dlhších ciest, tím osobných strážcov si tak môže v ostatných vozidlách viezť potrebné vybavenie a vlastnú batožinu bez obmedzení pre klienta. Hlavnou úlohou doprovodných vozidiel je postaviť sa medzi nebezpečenstvo a limuzínu vezúcu  VIP.

Výjazd od chodníka
Ak parkujete s limuzínou pri chodníku, ako prvé vyjde doprovodné vozidlo a zastaví tesne za limuzínou, ktorú tak kryje pred priamym nárazom okoloidúcich vozidiel.


Rovné úseky
spravidla ide doprovodné vozidlo za limuzínou, mierne vysunuté do stredu vozovky, aby tak krylo samotnú limuzínu pred priamym nárazom zozadu predchádzajúceho vozidla. Doprovodné vozidlo by malo ísť za limuzínou v takej vzdialenosti, aby sa medzi nich nemohlo zaradiť iné vozidlo a rozdeliť ich tak.


Predbiehanie vozidiel
Na viac prúdovej ceste by sa pri každom odbočovaní do susedného pruhu malo začať radiť do pruhu najprv doprovodné vozidlo v zadnej časti kolóny, v polovici sa na chvíľu spomalí a vyčká, kým tento manéver dokončí limuzína, až potom dokončí odbočovací manéver i doprovodné vozidlo. Takto zabezpečuje  krytie vozidla s VIP pri predbiehaní alebo pri zaraďovaní sa na diaľnicu.


Podobne je na tom i výjazd vozidiel na diaľnicu, doprovodné vozidlo sa zaradí do diaľničného pruhu ako prvé a až potom tak urobí i limuzína s VIP. Pri zjazde z diaľnice sa doprovodné vozidlo tlačí mierne vpravo, aby tak zabránilo vklíneniu sa iného rýchleho vozidla medzi ne.


Zákruty
V pravotočivej zákrute by mala ísť limuzína viac k stredu vozovky a doprovodné vozidlo bližšie ku krajnici, jeho vodič tak má lepší výhľad na priestor pred limuzínou a zároveň kryje limuzínu pred útočníkmi ktorí by chceli v rýchlosti vraziť do auta s VIP a vytlačiť ho tak v zákrute z cesty.
V ľavotočivej zákrute je situácia opačná, limuzína ide bližšie ku krajnici a doprovodné vozidlo k stredu vozovky, z rovnakých dôvodov.


Križovatky
Pri odbočovaní zabezpečuje prvé doprovodné vozidlo limuzínu pred nárazom iných vozidiel tak, že zablokuje do križovatky prichádzajúce autá. Zadné doprovodné vozidlo sa presunie na pozíciu v predu, aby chránilo limuzínu s klientom pred vozidlami, ktoré by mohli býť na trase. Ak je to možné, predbieha ho hneď v križovatke. Doprovodné vozidlo blokujúce križovatku konvoj dobehne a pokračuje ako zadný doprovod. Na ďalšej križovatke znova dôjde k výmene pozícií.

Ak sa v križovatke nachádza potencionálna hrozba (napr. parkovacia plocha, kde by sa mohli skrývať čakajúci útočníci v T križovatke), predbieha zadné vozidlo limuzínu ešte pred križovatkou, prvé doprovodné vozidlo blokuje premávku a zadné doprovodné vozidlo sa postaví medzi limuzínu a potencionálnu hrozbu.


Kruhové objazdy
Kruhový objazd to sú vlastne viaceré križovatky, ktoré môžu útočníci využiť pre vrazenie do vozidla s VIP. Doprovodné vozidlo pri vjazde do objazdu najprv chráni limuzínu pred autami, ktoré sa už nachádzajú v kruhovom objazde, potom musí prekrížiť trajektóriu limuzíny tak, aby pri ostatných vjazdoch krylo limuzínu pred prichádzajúcimi autami. Pri opustení okruhu sa znova zaradí tesne po ľavej strane limuzíny.Veľmi pomalá jazda, zastavenie

Doprava je čoraz hustšia, a to hlavne vo veľkých mestách, pri presunoch cez ne sa môže stať, že sa kolóna ocitne aj v zápche, prípadne dlhšie musí stáť na semaforoch. V takom prípade je najvhodnejšie ak ochranka vystúpi z vozidiel a zabezpečuje autá v kolóne z vonku. Má tak lepší výhľad na okolie ako len cez okná a môže omnoho efektívnejšie reagovať na prípadné hrozby.


Zvláštne manévrovanie s vozidlom

Ak sa pred vami objaví prekážka, ktorú nie je možné obísť, ste i v ohrození života, je potrebné okamžite opustiť ohrozený priestor. V prípade použitia vozidiel s vyššie položeným ťažiskom je potrebná vysoká opatrnosť pri ostrom manévrovaní, aby nedošlo k prevráteniu vozidla. Ak máte terénne vozidlo a útočníci nie, využite právu túto výhodu únikom cez obtiažnejší terén. ABS a ostatné elektronické asistenty jazdy sú pri prudkých otočkách skôr na škodu. Pri preraďovaní je vhodné pred zaraďovaním prevodových stupňov púšťať spojku i keď máte neutrál medzi preradením, aby tak preraďovanie bolo plynulejšie.

Otočenie o 180° pri cúvaní "J turn"
- zaraďte spiatočku a riadne pridajte plyn;
- po dosiahnutí vyššej rýchlosti prudko otočte volantom o 90° a začnite hneď aj brzdiť, následne vyraďte do neutrálu (pozor rýchlosť nad 70km/h môže byť nebezpečná a vozidlo s vyšším ťažiskom - SUV sa môže prevrátiť);
- po obrátke rýchlo zaraďte prvý stupeň a opustite ohrozený priestor.

Otočenie o 180° počas jazdy "U turn"
- znížte rýchlosť jazdy na maximáne 70km/h a zaraďte neutrál aby ste nezablokovali pri obrátke motor na suchej vozovke sa obrat dá vykonať pri rýchlosti od 50-70km/h, na mokrej i pri nižšej 30-40km/h;
- pustite plyn a prudko otočte volant o 90°, pritom zatiahnite ručnú brzdu;
- po otočení vozidla zaraďte prevod a rýchlo opustite priestor.

Odstrčenie vozidla z cesty
ak útočníci vytvorili na ceste zátaras z osobných vozidiel, práve na tento účel je vhodné mať v kolóne vozidiel SUV s demontovanými airbagmi, auto je možné z cesty odtlačiť nasledovne:
- zamerajte sa na menej zaťažený koniec vozidla, s tým že doň narazíte približne 30cm od nárazníka kolmo na vozidlo;
- znížte rýchlosť na cca 40km/h a podraďte na nižší prevodový stupeň, aby ste mali nad vozidlom pri náraze kontrolu a prenášaný vyšší krútiaci moment;
- v momente nárazu pridajte plyn;
- ak sa zaseknete o nárazník, nesúvajte, snažte sa ísť stále dorpedu a uvolniť sa pohybom zo strany na stranu.

Vrážanie do vozidiel za jazdy
Ak sa snažia útočníci vytlačiť vozidlo s VIP mimo cesty, je nutné sa rozhodnúť, či je možný rýchly únik alebo je potrebné "bojovať" s vozidlom, jeho vytlačením z vozovky.
- pribrzdite tak, aby ste sa predným nárazníkom dostali k zadnej časti útočníkového vozidla;
- vrazte šikmo do jeho zadnej časti, za zadným kolesom, a hneď na to prudko pridajte plyn, tak sa útočníkové vozidlo môže dostať do šmyku smerom do protismeru, prípadne sa otočí až o 180°.


Plánovanie presunu, prieskum

Jednotlivé presuny môžeme rozdeliť podľa ich špecifických vlastností na:
- Špeciálne presuny - na akcie ktoré sú výnimočné, ako napríklad udeľovania čestného občianstva, významné kultúrne akcie... pri presunoch za týmto účelom je nutné myslieť na to, že podobné akcie sú často verejne známe s účasťou médií, takto je často i samotná trasa vopred známa verejnosti, i keď v užšom kruhu.
- Rutinné presuny - ide o bežné presuny klienta do práce, na pravideľné služobné cesty, pri tomto druhu prepravy je nebezpečenstvo toho, že potencionálny útočník môže po prieskume dôkladne naplánovať útok, hlavne ak sa presuny konajú rovnakými komunikáciami.
- Neplánované cesty - v takomto prípade trasy síce nie sú verejnosti známe a potencionálny útočník často nemôže predpokladať to kadiaľ bude viesť trasa, avšak práve pre náhle zmeny v pláne má tým poverený ochranou klienta problém s prieskumom komunikácií, aj v tomto prípade je potrebné, aby ochranný tým zabezpečil prieskum predtým, ako sa trasou vydá kolóna s klientom.

Prieskum trasy by sa mal vykonávať v dobe, kedy bude realizovaný prevoz klienta. Prieskumný tým si tak vopred vytipuje miesta, kde v danú dobu vznikajú kolóny a pod. bude tak mať i reálny odhad rýchlosti prepravy. V súčasnosti situáciu veľmi uľahčujú GPS navigácie a aktuálne spravodajstvo v rádiách. Technika však zlyháva a preto je nutné mať i mapové podklady s poznámkami. Pri samotnom prieskume je treba venovať pozornosť najmä:
- šírke ciest;
- počtu križovatiek so semaformi, popri tom si všimnúť ich zladenie pre prejazd "zelenou vlnou";
- obmedzenia rýchlosti;
- nebezpečné miesta na trase, nadjazdy, podjazdy, tunely, miesta kde sa musí spomaliť, ostré zákruty, temné ulice, jednosmerné a slepé ulice, zalesnené úseky, úseky v rekonštrukcii a či je možné sa im vyhnúť...;
- železničné prejazdy, v ich prípade je vhodné poznamenať si časy, kedy tadiaľ prechádzajú vlaky;
- poznačiť si úseky kde je čiastočné parkovanie vozidiel na chodníku;
- zistiť úseky trasy, kde nie je signál mobilných operátorov;
- v prípade potreby je vhodné mať poznačené polohy nemocníc s traumatologickým oddelením (GPS navigácie majú všetky nemocnice označené, ale z toho nezistíte či to náhodou nie je pôrodnica alebo geriatria...), rovnako i oddelenia polície a iné objekty, vhodné na pomoc pri prepade;
- oboznámiť sa s možnosťami odklonu od pôvodnej trasy.

Pri vypracovávaní plánu presunu je vhodné rozdeliť si trasu na jednotlivé úseky. Tieto úseky a dôležité body je potrebné si prehľadne označiť napríklad písmenami, číslami, farbami. To chráni informácie v prípade odpočúvania. (Pri odpočúvaní hláškou "vychádzame zo Žiliny smer BA", len útočníkom dáte vedieť že ste o 5min pri nich a počkajú vás pripravení na všetko. Inak znie "prechádzam z D na C bodom 12"). Okrem iného to pomáha pre zprehľadnenie poznámok k presunu a rovnako i ku kontrole prípadného meškania, ak ku každému úseku máte samostatný odhad dĺžky trvania presunu.

Ak sa plánuje zahraničná cesta je samozrejme nutné prieskum zamerať i na zákony platné na danom území, hlavne pokiaľ ide o legálnosť držby zbraní. Potrebné je poznamenať si kontakty na záchranné a bezpečnostné zložky v danom štáte. Samozrejmosťou je i kontakt na ambasádu SR v cieľovej krajine, ak sa v danej krajine nachádzajú služobne i policajti SR je vhodné poznamenať si telefónne čísla, ktoré v danej krajine používajú.

Po vykonaní prieskumu je vhodné všetky dáta ukladať, aby tak bolo možné informácie využiť v budúcnosti pri ďalšej preprave.


Nastupovanie a vystupovanie

Každý bod presunu od budovy k autu je nebezpečný, pretože útočník vie, kde sa bude klient nachádzať a tak mu vojde do rany aj sám (vstup budovy, schodisko, dvere vozidla). Pri nastupovaní, alebo vystupovaní je potrebné mať okolie zabezpečené, vodiči musia mať naštartované motory a čakať s otvorenými dverami áut, aby v prípade potreby mohli všetci rýchlo nastúpiť. Samotný presun klienta k autu alebo od auta musí byť rýchly.

Klient vo vozidle - by mal byť umiestnený na mieste, ktoré je štatisticky najbezpečnejšie, je to zadné sedadlo na pravej strane.
Veliteľ ochranného tímu alebo doprovodný ochranca - by mal byť na pozícii vedľa vodiča.
Bodyguard poverený blízkou ochranou klienta - sedí vedľa klienta v zadnej časti vozidla.

Nastupovanie:
- doprovodný ochranca vyjde z budovy ako prvý a presvedčí sa o bezpečnosti okolia, ak je okolie bezpečné, vyzve ochrancu povereného blízkou ochranou (bodyguarda) aby nastúpili do vozidla;
- potom sa doprovodný ochranca presunie k predným pravým dverám a sleduje výseč od bodyguarda po prednú časť vozidla, bodyguard ako prišil k vozidlu otvorí klientovi dvere a sleduje výseč cez vozidlo od zadnej časti vozidla;
- po nastúpení klienta prejde bodyguard na druhú stranu a nasadne vzadu do vozidla, hneď na to nastúpi i ochranca vpredu a konvoj odchádza.


Vystupovanie:
- najprv vystúpia ochrancovia z vozidiel a bodyguard, ten prejde k dverám klienta;
- potom čo ochrancovia usúdia, že okolie je bezpečné, vytvoria ochrancovia obrannú formáciu v blízkosti limuzíny;
- bodyguard otvorí klientovi dvere a rýchlo prejdú do zabezpečenej budovy.Parkovanie vozidla

Pri parkovaní vozidla je nutné myslieť na prevenciu tak, aby ste znemožnili prístup útočníkovi k vozidlu. Najvhodnejšie je samozrejme parkovanie v zabezpečenom interiéri, uzamknutej súkromnej garáži so zabezpečovacím alebo kamerovým systémom. Ak to nie je možné je potrebné zabezpečiť stráženie vozidla, najmä ak parkujete kdekoľvek inde. Stráženiu vozidla sa zväčša venujú samotní vodiči. Je však potrebné aby vozidlá strážili z vonku, pretože sediac vo vozidle si nemusia všimnúť, ak niekto inštaluje NVS v zadnej časti vozidla.

Rozhodne je potrebné mať vo vozidle inštalovaný alarm, ten je však potrebné mať s hlásením poplachu nielen sirénou ale i telefonátom, prípadne SMS správou. V súčasnej dobe sú ľudia už natoľko zvyknutí na sirény, že na nich takmer vôbec nereagujú. V súčasnosti sú na trhu i rôzne druhy mikrokamier, ktoré si môžete inštalovať do vozidla a neskôr si po návrate k autu skontrolovať záznam. K dispozícii sú i 3G kamery ktoré prenášajú obraz na princípe video hovoru.


Prehliadka vozidla

Najčastejším spôsobom spáchania atentátu je použitie nástražného výbušného systému (ďalej len NVS) vo vozidle. Z toho dôvodu je dôležitá pyrotechnická kontrola celého vozidla, NVS používajú rôzne spôsoby aktivácie:
- mechanická (napr. aktivácia pri pohybe kolies vozidla, alebo pri zaťažení vozidla inštalované na tlmičoch vozidla)
- teplom (výbušnina inštalovaná v motore alebo na výfuku, aktivuje sa až po dlhšej jazde)
- elektrická iniciácia (výbušniny napojen na štartér, prípadne an niektoré zo svetiel vozidla)
- nálože aktivované po prejdení určitej vzdialenosti alebo pri dosiahnutí určitej rýchlosti
- aktivácia na diaľku mobilným telefónom, ovládačom.

Najrýchlejšia je inštalácia NVS pomocou magnetu na vnútornú stranu blatníka kolesa, prípadne podloženie NVS pod koleso vozidla. Pomerne rýchlo sa dá umiestniť nálož i na vrchnú časť palivovej nádrže alebo výfuku, tieto miesta sú i pri kontrole veľmi ťažko dosiahnuteľné. Veľkou pomocou je inštalovanie spodnej kapotáže, plechu ktorý zabráni voľnému prístupu k podvozku. Vždy sa snažte udržiavať v interiéri vozidla poriadok, aby ste si tak maximálne uľahčili vizuálnu prehliadku.

Pri prehliadke vozidla si je nutn uvedomiť, že NVS nemusí byť nevyhnutne využité pre priamu likvidáciu chránenej osoby, ale napr. pre zranenie vodiča, vyvolanie šoku, čo počas jazdy spôsobí dopravnú nehodu v nebezpečnom úseku cesty. Alebo môže byť NVS využitá pre znehybnenie vozidla pre plánovaný prepad kolóny.

Pre potreby samotnej prehliadky vozidla je nutné ho dokonale poznať, na škodu nie je ani vyhotovenie fotografií častí auta pre porovnanie. Postup samotnej prehliadky vozidla:
  1. kontrola okolia vozidla, interiéru cez okná, kolies a tlmičov, výfuku;
  2. pri otváraní dvier a poklopov je potrebné ich najprv len pootvoriť a skontrolovať škáru, či nie sú poklopy a dvere spojené drôtom, na to je vhodný prúžok papiera alebo tenký mäkký drôt;
  3. kontrola priestoru motora, práve tu sa dá využiť existujúca fotografia podľa ktorej môžete ľahšie zistiť prípadne zmeny;
  4. ak bolo vozidlo dlhodobo parkované v nezabezpečenom priestore, pri kontrole interiéru pamätajte, že je potrebné v prvom rade skontrolovať rohože a sedačky, tie môžete skontrolovať pomocou dlhej ihly (samozrejme ak nie sú sedačky z kože), až potom môžete ísť do vozidla a venovať sa kontrole ventilácie, úložných priestorov a pod.;
  5. je nutné skontrolovať i priestor pod čalúnením dverí.

made by Drakomir


POUŽITÁ LITERATÚRA
Josef Mádl - Bodyguard
Joshua Piven, David Borgenicht - Jak přežít
Leroy Thompson - Manuál Bodyguarda
Leroy Thompson - Manuál pro boj s teroristy
SAS Survival Secrets - Guardians against terror I.