EXO hosting
DRAKOMIR.com > Špeciálne jednotky > NAVY SEALS

NAVY SEALS


OBSAH:
Vznik jednotky
Štruktúra
Tréning
Vzdelávanie
Nasadenie

SEAL odznak tridentVznik jednotky

Počiatky tejto jednotky siahajú až k vzniku podmorských demolačných tímov – (Under Water Demolition Team UDT), ktoré boli zostavené počas II. Svetovej vojny v roku 1943. Ich úlohou bolo hlavne pripraviť pobrežie k invázii spojencov. Neskôr v roku 1962 vydal J.F.Kennedy súhlas k vytvoreniu dvoch nových útvarov pod akronymom SEAL. Skratka SEAL v preklade znamená tuleň, v skutočnosti sa skladá zo slov Sea – Air – Land.

odkaz na web SEALs


Štruktúra


SEAL Tímov existuje v súčasnosti oficiálne 8. Každý z tímov má 3 útočné jednotky skladajúce sa zo 40. členov. Každá z takýchto jednotiek má vlastné velenie, spadajú pod neho dve čaty. Tie obvykle majú 18 členov, ktorí operujú v základných 4. alebo 8. členných streleckých tímoch. Pod každý SEAL tím patrí samozrejme aj podpora a s ňou majú okolo 300 členov.


TEAMZákladňaČatyOperačný priestorPoznámky
TEAM 1Coronado CA8Juhovýchodná Ázia
TEAM 2Little Creek VA8EurópaVycvičovaný i na operácie v arktickom prostredí
TEAM 3Coronado CA8Juhozápadná Ázia
TEAM 4Little Creek VA10Stredná a južná Amerikašpecializovaný na cudzie jazyky, hlavne na španielčinu
TEAM 5Coronado CA8Severný Pacifik
TEAM 6Dam Neck VAneuvedenéprotiteroristické operácieúdajne zrušená, pokračuje v činnosti ako DEVGRU
TEAM 7Coronado CA8

TEAM 8Little Creek VA8Karibská oblasť, Afrika
TEAM 10Little Creek VA8



Trénig NAVY SEALs

Prijimacie podmienky fyzickej zdatnosti
- 500-yard plávenie štýlom prsia do 12min 30sec
- minimálne 42 klikov za 2min
- minimálne 50 brušných cvikov za 2min
- minimálne 6 zdvihov na hrazde, bez časového obmedzenia
- 1.5 mil beh v piesku na pláži, s vysokými topánkami do 11min 30sec

Výcvik regrútov v SEALs trvá 48 týždňov:
- 26 týždňov v BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL trainig), čo je v Coronade (San Diego, CA)
- 3 týždne paradesantného výcviku vo Fort Benning, Georgia
- 19 týždňov v SQT (SEAL Qualification Training), v Coronade

Po ukončení SQT dostáva regrút trident - odznak SEAL, a je uznaný za rovnocenného člena tímu SEAL ku ktorému je pridelený, počas služby sú podľa špecifických potrieb jednotiek členovia tímov podporovaný v ďalšom vzdelávaní.


SEALs vycvik proti vlnamBUD/S - pozostáva zo základného fyzického výcviku, ktorý trvá 5 týždňov, ktorý je známy ako INDOC (Indoctrination Course), ktorého cieľom je odradiť nedostatočne motivovaných uchádzačov.

Po ňom nasledujú tri fázy
- fyzický kondičný výcvik - 8 týždňov (INDOC)
- výcvik potápania - 8 týždňov
- výcvik pozemného boja - 9 týždňov

Dôstojníci a poddôstojníci prechádzajú rovnakým výcvikom ako ostatní, s tým, že dôraz sa u nich kladie na tímovú prácu a správne taktické rozhodovanie v krízových situáciách v ohrození života.


INDOC - Uchádzači sú rozdelení do 6 - 8 členných družstiev, ako posádky člnov, ktoré musia všade so sebou ťahať. Táto časť obsahuje hlavne ďalšie testovanie fyzickej zdatnosti pri rôznorodých cvikoch a meraných behoch na 4 míle v piesočných plážach, ktoré musia absolvovať do 32 min. inak ich musia opakovať.

SEALs cviky s brvnomObvykle v treťom týždni začína "Hell week" (pekelný týždeň), ktorý je najznámejšou časťou výcviku. Z nedele večer až po piatok popoludní dostávajú žiaci poriadne do tela. Sú vystavení neustálemu fyzickému tlaku, stále v behu, rýchlom tempe. Počas celého pekelného týždňa spia len 4 hodiny, v nepríjemných podmienkach chladu a vlhka. Posledný deň, je najťažším dňom, počas ktorého musia absolvovať prekážkovú dráhu so simuláciou delostreleckej paľby a pod paľbou z pechotných zbraní.

Drvivá večšina uchádzačov 70%-80% opúšťa výcvik práve vo fáze pekelného týždňa. Výcvik môžu opustiť kedykoľvek, ak dôjdu k názoru, že to pre nich nieje. Kedykoľvek počas behov, ak sa tak rozhodnú môžu nastúpiť do auta k inštruktorom a ukončiť tak toto tríznenie. Tradíciou je, že uchádzač zloží svoju prilbu vedľa zvona, na ktorý 3x zazvoní. Týmto výcvik navždy opúšťa.

Inštruktori výcviku majú so sebou neustále potrebnú výbavu pre rôzne prípady zranení. Zranení však musia celú časť výcviku, teda INDOC absolvovať znova.


SEALs v potapacskej vybaveVýcvik potápania - obsahuje rôzne prvky, ktorých cieľom je pretaviť uchádzačov v obojživelníkov, ktorí vo vode vidia iba výhodu. Úvodom výcviku napríklad musia vydržať plávať v bazéne so zviazanými nohami a rukami za chrbtom. Neskôr ich čakajú výcviky potápania iba so šnorchlom, ktorých cieľom je získať orientáciu vo vode. Až po zvládnutí tíchto základov sa začínajú potápať s prístrojmi s otvoreným okruhom a neskôr prejdú k prístrojom s uzavretým okruhom (uznávajú hlavne značku Dräger)



Para výcvik - prebieha v púšti nedaleko San Diega. Žiaci sa učia od základov, dopady s padákom, ovládanie voľného pádu (potrebné pre HALO zoskoky), to všetko aj s plným výstrojom, na záver i skoky padákom do vody.

SEALs para vycvik



SQT - Naval Special Warfare Classification (NEC) code (špeciálna námorná vojenská kvalifikácia), ktorú musí absolvovať každý záujemca. Kurz obsahuje nácviky amfibických operácií, kde sa učia všetky potrebné informácie ohľadne útokov z mora na pobrežie. Až po absolovaní kvalifikačného kurzu získavajú žiaci "trident" a patria do jednotiek NAVY SEAL.

Po následnom začlenení do konkrétnej čaty ako operátora (operator, nie soldier), ho čaká ešte približne 18 mesačný tréning s jednotkou pred jeho nasadením.

SEALs priblizenie z vody


Vzdelávanie

Po začlenení do konkrétnych tímov sa uchádzači môžu rozhodnúť pre ďalšie vzdelávanie v tématických kurzoch, podľa potrieb ich tímov.

Majú na výber špecializované odbornosti ako napr.:
- ostrelovač
- pyrotechnik
- spôsoby tajného vniknutia (obsahuje odomykanie zámkov, odstavenie EZS...)
- špecializácia na elektroniku (výpočtová a komunikačná technika)
- technické kurzy (opravy vozidiel a pod.)
- zaisťovanie bezpečnosti osobnej a objektovej
- kurzy bojovej jazdy
- horolezecké kurzy
- letecké kurzy
- manažérske kurzy vedenia
- jazykové tlmočnícke kurzy
- zbrojárske kurzy
a veľa iných...


Nasadenie

SEALs sú nasadení v každom konflikte, ktorý vedie USA kdekoľvek na svete ako prví. V súčasnej dobe operujú v Iraku ako aj Afganistane.


Vietnam

SEALs vo VietnamePrvý krát boli SEALs nasadení vo vojne vo Vietname, pôvodne založení na základoch jednotiek UDT, ktoré boli veľmi aktívne už v Kórejskej vojne. Pôvodne boli podobne ako Special Forces z US Army iba v úlohe inštruktorov pri formovaní Juhovietnamskích commandos jednotiek podobných UDT. Zameriavali sa pri ich výcviku na kombináciu – bojové potápanie, demolácie, partizánsky a protipartizánsky boj.

Pod Velením CIA začali SEALs vykonávať v svojej oblasti aj podvratné operácie známe i ako operácia Phoenix, ktorej cieľom bolo vyhľadávať a likvidovať významné osobnosti vietkongu, NVA a ich dôležitých spolupracovníkov. Svoje útoky vykonávali veľmi často s použitím nepriateľskej výzbroje a bosí, vďaka čomu vietnamci vôbec netušili, kto útoky vykonáva. Patrili vo Vietname medzi jedne z mála jednotiek, ktoré sa stretávali s VC v priamom kontakte, pôsobili i dlhodobo za nepriateľskou líniou, samostatne bez kontaktu so spriatelenými armádami. Vďaka svojim postupom patrili medzi najlepšie protipartizánske jednotky činné vo Vietname. Pomer úspešnosti ich pôsobenia bol 200:1, teda 200 zabitých členov VC na jedného príslušníka SEALs. Z radov SEALs bolo zabitích 46 členov.


Grenada

Na invázii do Grenady sa podielali tímy SEAL 4. a 6., táto akcia bola fiaskom, pre nedostatočné informácie z prieskumu a štyria vojaci sa utopili pri vzdušnom výsadku do mora.
Ich hlavnými úlohami boli:

Vyzdvihnutie generálneho guvernéra
Po vlámaní do vily guvernéra zistili, že zabudli vziať SATCOM, a navyše sa im zničili batérie vo vysielačke, tak sa rozhodli použiť klasickú telefónnu linku, ktorou povolali podpornú paľbu lietadla AC 130. Počas celej noci ostali vo vile, nasledujúce ráno ich vyzdvihli členovia jednotky Force Recon Marines.

Obsadenie vysielacej veže na Grenade
Tím vyslaný k vysielacej veži taktiež narazil na problémy, najprv narazil na tvrdší odpor nepriateľských skupín podporovaných BTR-60. Neskôr usúdili, že pozícia je neudržateľná a tak zničili zariadenie vysielača a vydali sa na ústup k moru. Viacerí z nich boli ranení a z mora boli vyzdvihnutí až po niekoľkých hodinách, keď ich lokalizovalo prieskumné lietadlo.


Perzský záliv

Na sklonku Iracko - Iránskej vojny námorníctvo USA začalo operácie v Perzskom zálive na ochranu ropných tankerov pred loďami Iránskeho námorníctva, ktoré rozmiestňovali míny pod názvom operácie Prime Chance. Akcie sa zúčastnili SEAL 1. a 2. spolu s pyrotechnikmi Navy EOD s využitím prepravy od 160.SOAR. Uskutočňovali i akcie označované ako VBSS (Visit Board Search Seizure - inšpekčné kontroly na palubách lodí). Neskôr počas operácií púštný štít a púštna búrka sa venovali školeniu špeciálnych jednotiek v Kuwaite.


Panama

Na operácii Just Cause sa zúčastnili pod označením Task Force White SEAL 2., 4., spolu s Naval Special Warfare Unit 8. a s podporou Special Boat Unit 26.. Zúčastnila sa i SEAL 6. už pod označením DEVGRU, s označením Task Force Blue.

Mali za úlohu likvidáciu obranných zariadení Panamských síl a likvidáciu súkromného lietadla a bojovej lode Presidente Porras Manuela Noriegy. Pri likvidácii lietadla došlo k prudkej prestrelke, pri ktorej došlo k stratám 4. vojakov na strane SEALs tímu.


Afganistan

Krátko po útokoch na WTC (World Trade Centre v NY) začali tímy SEALs 1. a 2. operácie s označením VBSS, kedy začali vykonávať inšpekčné kontroly lodí v Perzskom zálive, kde monitorovali pašovanie zbraní a presuny členov teroristických skupín. Tímy SEALs 3. a 8. sa presunuli na základňu v Ománe, odkiaľ vykonávali prieskumné operácie priamo v Afganistane. Neskôr počas operácie Enduring Freedom sa presunuli na záladňu priamo v Afganistane.

Počas invázie do afganistanu spolupracovali SEALs v rámci operačnej skupiny K-Bar spolu s US Special Forces, a špeciálnymi jednotkami rôznych krajín: Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska, Dánska, Nórska, Turecka, Nového Zélandu a Austrálie. Zameriavali sa na vyhľadávanie buniek teroristov, ich skladov a pašerákov zbraní.


Irak

Niekoľko dní pred inváziou do Iraku vykonávali tímy SEALs prieskum pobrežia pri Al Basrah, kde sa nachádzali ropné terminály, pre naplánovanie ich ochrany. Neskôr spolu s poľskými jednotkami GROM a Kráľovskou Námornou Pechotou Veľkej Británie obsadili tieto terminály a iné body dôležité pre export ropy. Počas akcie došlo k problémom pri výsadku, pretože vrtuľníky sa dostali pod ťažkú paľbu. Akcia však dopadla dobre i napriek neplánovanému výsadku v oblasti krytej ostnatým drôtom. Počas dobíjania pozícii sa dostali pod paľbu obrneného vozidla, na ktorého likvidáciu museli povolať leteckú podporu, potom čo zasiahlo lietadlo A10 úspešne získali všetky pozície i s bunkrami.

Počas invázie do Iraku došlo i na podozrenie, že ustupujúce vojská by mohli zničiť priehradu Mukarayin severovýchodne od Bagdadu, na jej zabezpečenie boli vyslané jednotky SEALs spolu s poľskými GROM. Boli vysadení vrtuľníkmi, hneď potom tím SEALs zahradil prístup Iránskym banditom, ktorí sa blížili k priehrade, ostatn jednotky zabezpečili celú priehradu. Nedošlo k žiadnym stratám, len jeden člen GROM si vytkol členok.

made by Drakomir