EXO hosting
DRAKOMIR.com > Špeciálne jednotky > ALFA

ALFAALFA znakŠpeciálna jednotka Alfa vznikla 29. júla 1974, pod vedením bývalej KGB, ako špeciálna protiteroristická jednotka, podobne ako americká 1-SFOD-Delta. V súčasnosti patrí teda pod FSB, s približne 700 členmi, z toho je až 400 v hlavnom meste Moskve a zvyšných 300 je rozdelených v iných mestách Ruskej Federácie. Pre boj proti terorizmu je využívaná i pomocou tajných, podvratných akcií. Samozrejmosťou je plnenie úloh pri oslobodzovaní rukojemníkov, zatíkani veľmi nebezpečných páchateľov a podobne.

V štruktúrach jednotiek Alfa boli vycvičovaný členovia v rôznych špecializáciách, ako napr. pyrotechnici, odstreľovači, vyjadnávači, psychológovia všetko v kombináciách pre riešenie situácií ktoré vznikajú vplyvom terorizmu. Špeciálne boli vycvičovaný i pre činnosť vo výškach.Operácie jednotky Alfa


Afganistan 1979 – útok na Palác-ul-aman

V afganistane bola Alfa s cieľmi; zistenie organizačných štruktúr, spojencov, umiestnenia a úmyslov mudžahedínov. Mali za úlohu vyhľadávať a likvidovať vodcov mudžahedínov, ich skladov a monitorovanie, sabotovanie ich zásobovania. Medzi iné úlohy patrili i záchranné akcie zajatých vlastných vojakov a pomoc vo výcviku afgánskej armády. Prvou úlohou pre Alfu v tomto konflikte bol útok na prezidentský palác, s cieľom zajať alebo zabiť prezidenta Hafizullaha Amina.

Palác ul-aman bol vybudovaný na vyvýšene, čo mu veľmi napomáha pri obrane. Do vnútra paláca viedla iba jedna cesta, ktorá bola dokonale strážená miestnou ochranou. V paláci boli priestory pre 2000 členov ochrany, v deň kedy sa velenie rozhodlo pre útok bolo v paláci len 500 členov ochranky, ktorí však boli posilnený jedenástimi tankmi, dva boli v blízkosti vchodu do objektu paláca. Nedaleko, 500 m od paláca sa nachádzal i pluk miestnej polície.

Útočné jednotky sa rozdelili na dve útočné skupiny – Grom a Zenith, Grom tvorilo 25 členov jednotky Alfa s vybavením – 2x vozidlá ADV – ZSU 23-4, ktoré obsluhovali podporný moslimský prápor, 6x BTR-60, 6x BMP-1. Zenith tvorilo 24 členov KGB. Boli zároveň podporované moslimským práporom - 520 mužov, ten mal za úlohu zabrániť príjazdu spomínaných posíl, zabrániť úteku akýchkoľvek ochrancov paláca. A príslušníkov výsadkových jednotiek – 100 mužov, určených pre vykonávanie útokov.

Dohodnutým signálom pre začatie útoku bol deštrukčný výbuch v Kábule, ktorý zlikvidoval komunikačné centrum. Po výbuchu nasledovalo spustenie paľby na budovu paláca zo ZSU. Ihneď pod krycou paľbou vyrazili BMPčka priamo ku vchodu. Jednotka Zenith taktiež vyrazila skrytá vypuknutým zmätkom do paláca. Zamúry paláca sa dostali jednoduchými rebríkmi.

Niektorí členovia jednotky Grom, Zenith aj s podporou výsadkovej jednotky zaútočili v rovnakom čase na ministerstvo zahraničných vecí v Kábule. Dvaja členovia jednotky Grom s čatou výsadkových jednotiek v rovnakom čase zajali pozemnú obsluhu vzdušných síl v Kábule.

Po dosiahnutí vstupu jednotkymi Grom a Zenith využili dvaja členovia Gromu tanky a pomocou nich zaútočili na sídlo pluku polície. Počas približovania sa jednotiek k múrom paláca boli zničené dve BTR, v jednom z nich padli príslušníci Zenith. Počas opúšťania zničených vozidiel boli zranení trinásti členovia Gromu, aj napriek zraneniam sa im podarilo premôcť stráže a vytvoriť tak vstup do priestorov paláca. V tomto momente sa zamerala streľba ZSU do druhého poschodia paláca, aby tak mohli vstúpiť útočné tímy dovnútra. Miestnosti čistili s použitím granátov, prezidenta Amina dostali práve granátom v jeho pracovni.

Počas útoku boli všetci členovia vstupných útočných tímov Grom A Zenith ranený, jeden z členov Zenith prišiel o ruku, pri postupe rebríkom dovnútra objektu. Z jednotky Grom padli dvaja muži, Zenith traja muži, moslimských jednotiek päť mužov a z radov výsadkárov padlo deväť mužov.


ALFA 
vstupny tim ALFA 
vojak s pistolou s tlmicom

clen ALFA vo 
vystrojimade by Drakomir